Najnowszy raport IPCC – przekroczymy czerwoną granicę  globalnej temperatury

Aktualności
27/04/2023
W opublikowanym 20 marca 2023 roku najnowszym raporcie Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) czytamy, że wzrost globalnej temperatury o 1,5°C, do którego mieliśmy nie dopuścić, jest nieunikniony. Możemy jednak jeszcze utrzymać kryzys klimatyczny w ryzach, ale konieczne jest zintensyfikowanie działań, aby ograniczyć emisyjność o połowę do 2030 roku.

Kluczowe okażą się najbliższe lata. To one zdecydują o przyszłości naszej oraz kolejnych pokoleń. Istnieje wiele wykonalnych i skutecznych opcji ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz adaptacji do zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka. Tylko pilne działania mogą zapewnić nam bezpieczną przyszłość  – stwierdzili naukowcy z najnowszego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

Emisja wciąż rośnie

W 2018 r. IPCC zwróciło uwagę na bezprecedensową skalę wyzwań wymaganych do utrzymania ocieplenia na poziomie 1,5°C. Pięć lat później wyzwanie to stało się jeszcze większe ze względu na ciągły wzrost emisji gazów cieplarnianych. Tempo i skala dotychczasowych działań oraz aktualne plany są niewystarczające, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Ponad stulecie spalania paliw kopalnych,  niezrównoważone zużycie energii, a także gruntów doprowadziło do globalnego ocieplenia o 1,1°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. To spowodowało częstsze i intensywniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, które niszczą ekosystemy i zagrażają człowiekowi. Każdy wzrost ocieplenia zbiera swoje żniwo. Narażone jest bezpieczeństwo żywnościowe i brakuje wody, a to wszystko w połączeniu z  pandemiami czy konfliktami geopolitycznymi  sprawia, że zarządzanie kryzysem staje się jeszcze trudniejsze.

Jak uniknąć katastrofy?

Kroki, jakie należy podjąć, polegają na wkroczeniu na ścieżkę rozwoju odporną na zmiany klimatu oraz zintegrowaniu środków mających na celu redukcję lub uniknięcie emisji CO² oraz dostosowanie się do już istniejących zmian klimatu.

Chodzi między innymi o dostęp do czystej energii, niskoemisyjną elektryfikacją, rozwój technologii pochłaniających już wyemitowane zanieczyszczenia, rozwój ruchu pieszego, rowerowego czy transportu publicznego, zmiany w sektorze budowalnym, rolniczym i spożywczym. Słowem, zalecane jest zintensyfikowanie wszystkich znanych środków prowadzących do zielonej transformacji. Twórcy raportu podkreślają, że światowy kapitał jest wystarczający, aby szybko zredukować emisje gazów cieplarnianych, a zwiększenie finansowania inwestycji klimatycznych jest ważne dla osiągnięcia globalnych celów klimatycznych. Rządy poprzez finansowanie publiczne i jasne sygnały dla inwestorów odgrywają w tym kluczową rolę. Istnieją także wypróbowane i przetestowane środki polityczne, które mogą pomóc w osiągnięciu głębokich redukcji emisji i uzyskaniu odporności na zmianę klimatu, muszą one jednak zostać zwiększone i zastosowane na szeroką skalę.

Napisz do nas!


    cross