Odnawialne źródła energii już wkrótce wyprą paliwa kopalne

Aktualności
27/03/2023
Rozpędzona transformacja energetyczna napotyka pewne przeszkody, mimo to, specjaliści widzą jej przyszłość optymistycznie. Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej Electricity Market Report 2023 w ciągu najbliższych trzech lat OZE staną się głównym źródłem energii elektrycznej.

Odnawialne źródła energii w tandemie z energią jądrową

Analiza IEA jasno pokazuje, że odnawialne źródła energii w połączeniu z odradzającą się energią jądrową z nawiązką pokryją zapotrzebowanie na energię elektryczną, a to oznacza, że paliwa kopalne zostanę wreszcie wyparte z obiegu. W rezultacie globalne emisje dwutlenku węgla w sektorze energetycznym spadną lub przynajmniej ustabilizują się.

Twórcy raportu zauważają, że z powodu niespodziewanej skali kryzysu energetycznego prognozy globalnego wzrostu PKB zostały skorygowane w dół dla niemal każdego państwa. Mimo to przypuszcza się, że do 2025 roku zwiększy się zapotrzebowanie o kolejne 2500 terawatogodzin. To wzrost na poziomie 9%, który zwiększa ogólny popyt na energię do 29 281 TWh.

OZE zdominuje światową podaż energii elektrycznej

Do 2025 r. Chiny będą odpowiadać za jedną trzecią światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, w porównaniu z 5% w 1990 r. W połączeniu z silnym wzrostem w innych częściach Azji, do 2025 r. region ten będzie odpowiadał za ponad połowę światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co wydarzy się po raz pierwszy w historii.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że odnawialne źródła energii oraz energia jądrowa zdominują wzrost światowej podaży energii elektrycznej w ciągu najbliższych trzech lat, pokrywając łącznie ponad 90% dodatkowego zapotrzebowania.

Odrodzenie energii jądrowej

Ponadto MAE przewiduje także odrodzenie produkcji energii jądrowej, na którego czele stanie Azja. Nowe inwestycje w Chinach i Indiach wraz z ponownym uruchomieniem reaktorów we Francji i Japonii spowodują wzrost produkcji jądrowej o 302 TWh do 2025 r. Łącznie liczby te pokazują, że źródła czystej energii przewyższą wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, wypierając przy tym paliwa kopalne.

Bezpieczeństwo energetyczne w obliczu anomalii pogodowych

W raporcie zauważono również, że podaż i popyt na energię elektryczną stają się coraz bardziej zależne od pogody, wskazując na fale upałów, burze czy susze, które skutecznie ograniczają produkcję energii odnawialnej. „W zdekarbonizowanym sektorze energii elektrycznej możliwe do dyspozycji źródła odnawialne, takie jak zbiorniki wodne, elektrownie geotermalne i elektrownie na biomasę, będą niezbędne do uzupełnienia zmiennych źródeł odnawialnych (wiatrowych i słonecznych)”— czytamy w dokumencie.

Napisz do nas!


    cross